Spinal Dekompresyon Sistemi

Spinal Dekompresyon cihazı boyun Fıtıkları, Bel fıtıkları ve omurga kireçlenmesine bağlı sinirlere olan basıyı (kompresyon) traksiyon(çekme) yöntemini kullanarak ilaçsız ve ameliyatsız bir şekilde ortadan kaldıran (dekompresyon yapan) bir cihazdır.

Uzaya giden astronatlarda bel boyun sırt ağrıların kendiliğinden geçtiği farkedilince, bunun sebebi araştırılmış. Uzayda yerçekimsiz ortamda disklere binen yükün tamamen ortadan kalkması ile diskin içinde negatif basınç oluşur ve bu negatif basıncın etkisi ile siniri sıkıştıran disk parçası tekrar eski yerine geri çekilmektedir. Aynı zamanda bu negatif basınç diskin beslenmesi için gerekli olan kanın difüzyonla diske gelmesini sağalar. Bu da hasarlı diskin kendini tamir etmesini sağlar. Bilim insanları bu mantıktan yola çıkarak Spinal Dekompresyon cihazını geliştirmişler.

Spinal Dekompresyon tedavisinde hasta disklere binen yükün en az olduğu (uzaydakine yakın) sırt üstü, ayaklar hafif karna çekik pozisyonda yatırılır. Cihazın bilgisayarına fıtık ya da kireçlenmenin olduğu disk bölgesi girilir. Cihaz bilgisayar programı ile hastayı uygun anatomik pozisyona getirip hasta disk seviyesinin bir alt ve üst bölgelerini sabitleyip sadece hasarlı bölgeye traksiyon yapar.

Cihazın diğer traksiyon(çekme) cihazlarından önemli farklarından biri sadece hasarlı bölgeye çekme (negatif basınç) uygulamasıdır. Bu sayede hem diğer disk bölgeleri korunmuş olur, hem de omurga kaslarında spazm ve ağrı olması engellenir.  Bu tedavide hasta omurlar arasındaki basıncı artmış disk mesafesi yavaş yavaş ayrılmaya zorlanır, omurlar ayrılırken disk içindeki basınç negatif bir vakum etkisi oluşana kadar yavaş yavaş düşürülür. Bu vakum etkisi fıtıklaşan diskin tekrar eski yerine geri dönmesini sağlar. Ayrıca cihaz ilgili disk bölgesine aralıklı olarak traksiyon- distraksiyon (çekme- bırakma) uygulayarak diskin beslenmesini de sağlar. Bu sayede hasarlı disk kendini daha kolay tamir eder. (Yetişkin insanlarda disklerin kendi damarları yoktur ve üst ve alt omur kemiklerinden difüzyonla beslenirler). Spinal Dekompresyon Tedavisi hasarlı dik bölgesindeki basıncı ağrısız bir şekilde azaltarak akut ve kronik bel –boyun –sırt ağrılarını güvenli bir şekilde tedavi eder.

Spinal Dekompresyon hangi hastalıklarda kullanılır?

 • İyi bir anamnez, fizik muayene ve mr görüntüleme sonrasında;
 • Bel boyun fıtıklarında,
 • Medikal tedaviye cevap vermeyen dejeneratif (kireçlenme) disk hastalıklarında,
 • Siyatik ağrısında,
 • Faset sendromunda,
 • Ameliyattan 6 ay sonra başarısız bel cerrahisi hastalarında güvenle kullanılabilir

Kimlere uygulanamaz?
Omurga kırığı, omurga tümörü, omurga enfeksiyonu, osteoporozu olan, omurgasında vida –platin olan hastalarda, hamilelerde, omurga kayması olanlarda, felçli hastalarda kullanılmaz.

Spinal Dekompresyon Tedavisi kaç seans yapılır?
Tedavi hastaya göre 15 ile 20 seans olarak planlanır. İlk seanslarda ağrı bir miktar artabilir, ama 5. seanstan sonra ağrı, kısıtlılık uyuşma gibi şikayetler giderek azalır. Hastaya daha konforlu ve aktif bir yaşam sağlar.,

Hangi Hastalar Tedavisine Uygundur?
Bel – Boyun fıtığı hastaları
6 aydan eski başarısız bel fıtığı ameliyatına bağlı , tekrarlayan ağrılar
Hangi Hastalar Tedavisine Uygun Değildir?
Bel fıtığı ameliyatında platin konmuş hastalar ,Bel omurgasındaki kırıklar , şiddetli kemik erimesi , sekestre (omurilik kanalına parça düşmesi) bel fıtıkları , hamileler , spondilolistezisli hastalar tedaviye alınamazlar.
Tedavisi Nasıl Uygulanır, Ağrılı Bir Tedavi Midir?
Tedavi esnasında hiçbir ağrı sızı görülmez.Tedaviye ayakta hastaya uygun kemerlerin takılması ile başlanır, tedavi yatağının tabanındaki platforma çıkar , ağırlığı ölçülüp uygun tedavi belirlenir.30 dakika süren Spinal Dekompresyon Sistemi tedavisi sonrası soğuk paketler ve elektroterapi (interferans akım ) uygulanır.
Toplam tedavi 1 saattir. İlk seanslarda bel daha hassas duruma geldiği için bir bel korsesi ve ağrı kesici ilaçlar verilebilir.
Tedavisinde Başarı Oranı Nedir?
Tedavisinin başarı oranı tedavinin hemen sonrasında % 86’dır. Tedaviden 3 ay sonra başarı oranı % 90 lara ulaşır.
Tedavisi Sonrası Fıtıkta Tekrarlama Olur Mu?
%2 hastada tekrarlama görülebilir.
Tedavisinde İyileşme Ne Zaman Başlar?
Tedavinin 10.seansındaki kontrolde ağrılarda % 50 ve üzerinde azalma görülür.Yeterli düzelme olunca bel ve karın kaslarını kuvvetlendirme ve esnekliği artırma egzersizlerine başlanır.
Tedavisi Ne Kadar Sürer?
En az 10 en fazla 20 seans her gün arka arkaya uygulanır.uygulanır.

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.