Ekstrakorporeal Şok Dalga Tedavisi ESWT

Şok dalga, uygulama yapıldığı bölgedeki ağrı ve acıyı gidermek amacıyla kan akışını harekete geçiren bir tedavidir. Kanlanmayı sağlayan bu tedavi vücudun belirli bölgelerinde uygulanabilir. Tedavi en sık sporculara uygulanmaktadır ve kısa sürede hasarlı bölgeyi düzeltebilmektedir. Vücudun dışından uygulanan şok dalga tedavisi, uygulanan bölgeye yara ve kesik açılmadan yalnızca cihazın dokunması sayesinde tedavi etmektedir. ESWT cihazları son teknoloji ile üretilen tedavi cihazlarıdır. Güçlü ses dalgaları oluşturmasıyla hastalıkları tedavi etmek için kullanılır. Dışarıdan tedaviye mümkün olan sporcu hastalığı olarak da adlandırılan birçok hastalığı tedavi etmektedir. Şok dalga tedavisi vücuttaki tendon, kas ve kemiklerde oluşan sorunu çözebilmek amacıyla tek bir noktaya basınç aktarma işlemidir.

Cinsel sağlık sorunlarında da kullanılabilen ESWT tüm dünyada bilinen bir tedavidir. Tedavi esnasında kişiler çok fazla acı ve ağrı duymazlar ancak tedavi edilen bölgede kan akışı hızlandığından kızarıklık oluşabilir. Tedavi gerekli durumlarda birkaç kez tekrarlanabilir. Şok dalga tedavisi, belirli durumlarda yapılamaz. Kişinin yaşı ya da vücut hassaslığına bağlı olarak şok dalga tedavisi uygulanamaz. Tedavi öncesinde kişilerin kronik hastalıkları, ameliyat durumları ve alerjileri sorulabilir. Kişide tansiyon, şeker veya panik atak hastalıkları bulunması tedaviye engeldir. Tedavi, yenilenebilir teknoloji ile üretilen özel cihazlar aracılığıyla yapılmaktadır. Cihazların, çelik başlı aplikatörleri, tedavi edilmesi gerekli olan bölgede en önemli noktaya basınç uygulayarak kanlanmayı sağlıyor.

Uygulanan şok dalga tedavisinden sonra kişiler normal hayatlarına direkt olarak geri dönebilir ve günlük rutinine devam edebilir. Tedaviden sonra uygulama bölgesi için herhangi bir ilaç veya krem gerekmeyebilir. Kişiler hastalığının kaynaklandığı durumlardan bir süre uzak durmalı ve vücut sağlığını korumalıdır. ESWT tedavisinden iyileşme oranları hastalığın ilerleme durumuna bağlı olarak değişebilmektedir. Tüm kas hastalıklarında tedavi aynı etkiyi göstermez ve iyileşme süresi de kişiye göre değişebilmektedir.

Şok dalga tedavileri dışardan tedavi yöntemlerinden biridir. Tedavi esnasında kesik veya nokta kadar bir delik dahi oluşmaz. Kişilerin vücut hassasiyetine bağlı olarak kızarıklıklar oluşabilir ancak geçicidir.Şok dalga tedavisi (ESWT) nedir? ve hangi hastalıklarda uygulanması mümkündür? Soruları sıkça sorulmaktadır. ESWT tedavisi, tedaviye uygun görülen kişilerde şu hastalıklar için uygulanmaktadır;

 • Calcific omuz tendidi
 • Tenisçi dirseği ya da golfçü dirseği
 • Belirli sporcu hastalıkları
 • Omuz patolojileri
 • Böbrek taşı kırma
 • Topuk dikeni
 • Kas spazmlarında
 • Erkekler de meydana gelen cinsel hastalıklar
 • Kırık kemiklerin uzun süre kaynamaması

Şok dalga tedavisinin en yaygın kullanıldığı hastalıklar yukarıda belirtilen hastalıklardır. İstisnai olarak uzman hekimler tarafından farklı hastalıklarda kullanılabilmektedir. Şok dalga tedavisi genel anlamda herkese uygulanabilir ancak kişilerde var olan farklı sağlık sorunları tedaviye engel teşkil edebilir ve tedaviyi olumsuz etkileyebilir. Kişinin panik atak hastası olması, çok yüksek tansiyonu olması ya da şekere bağlı vücudunda yaralar olması, kalp hastalıkları, tedavi edilmesi gereken bölgenin ameliyatlı olması veya platin gibi materyaller bulunması tedaviyi olumsuz kılabilir.

Sporcularda sıklıkla meydana gelen kas sıkışmaları, tendon ve sinirlerde meydana gelen bozukluklar ve kan damalarının çalışma düzeninin aksaması şok dalga tedavisi ile giderilebilir. Tedavi yalnızca uzman hekimler tarafından uygun görüldüğünde uygulanabilir. Şok dalga tedavisi için kullanılan cihazlar, ultrason dalgalarından 10 kat fazla olan ses dalgaları sayesinde tedavi sağlamaktadır. Ses dalgalarının oluşturduğu basınç özel çelik aplikatör aracılığıyla tedavi edilmektedir. Dirsek, topuk gibi sorunlu bölgelerde tek bir noktaya odaklanılarak tedavi gerçekleştirilir. Tedavi sürecinde kişiler çok fazla acı ve ağrı hissetmezler. Tedavi bittiğinde günlük hayata devam edilebilir ancak hasarlı bölge hekimin önerdiği süre boyunca korunmalıdır. Şok dalga tedavisi ortalama 5-7 gün arasında yapılır ve gerektiğinde seanslar tekrarlanabilir. Ağrının ve rahatsızlığın olduğu bölgede kan dolaşımını sağlayan şok dalga tedavisi, vücudun kendi kendine iyileşebilme mekanizmasını harekete geçirmektedir.

Şok dalga tedavisi (ESWT), teknolojinin ilerlemesi ve tıp dünyasının gelişmesi ile ortaya çıkan bir tedavidir. İlk olarak 1970 yılında kullanılmaya başlanan tedavide ilk amaç böbrek taşlarının kırılması olmuştur. Ses dalgalarının oluşturduğu yüksek basınç sayesinde böbrek taşlarını kıran ve vücuttan atılımını kolaylaştıran şok alga tedavisi daha sonra iskelet ve kas sitemi hastalıklarında kullanılmıştır. Kasların gerilmesi, zorlanması ve acı vererek sürekli olarak kasılması durumlarında kullanılabilen şok dalga tedavisi topuk dikeni gibi hastalıklarda da kullanılmaktadır. Tedavinin amacı kanlanmayı sağlayarak kasları ve tendonları harekete geçirmektir.

Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir? diye sürekli olarak sorulan soruların cevapları ise nettir. Şok dalga tedavisi uzman hekimler tarafından gerek görüldüğünde uygulanan ve kesin çözüm sunan tedavi yöntemidir. Dirençli kas spazmlarında, çeşitli kas ve iskelet sorunlarında kullanılan ESWT tedavisi son dönemde erkeklerin cinsel sağlık sorunlarını çözmek amacıyla da kullanılmaya başlanmıştır. Kısa sürede yapılabilen tedavi hızlı bir iyileşme sürecini de beraberinde getirmiştir. Kasların kasılması ya da tendonların hasar görmesi kişiye dayanılması zor ağrılar verir ve vücut dengesini bozabilir. Özel cihazlar aracılığıyla gerçekleştirilen şok dalga tedavisi son derece güvenlidir. Cihazlar tedavi esnasında işinde uzman olan hekimler tarafından kullanılmaktadır. Doku rejenerasyonuna olanak sağlayan, basınç ile iyileşme gerçekleştirebilen ESWT tedavisinde devamlılık ve düzenlilik önemlidir. Önerilen seanslar aksatılmamalıdır, tedavi düzensiz yapıldığında fayda sağlamaz ve iyileşme sürecini geriye çeker. Şok dalga tedavisi bazı durumlarda uygun olmaz ve yapılamaz. Uygun olmadığı durumlar ise şu şekilde sıralanabilir;

 • Kişide kalp pili bulunması
 • Panik atak rahatsızlığı bulunması
 • Açık ve iltihaplı yara olması
 • Hamilelik
 • Kanser hastalığı olması
 • Damar tıkanıklığı olması
 • İleri boyutlarda kronik hastalıkların bulunması
 • Sorunun baş ve boyun çevresindeki bazı sinirlere çok yakın olması

Tedavi süreci, yukarıdaki durumlar görüldüğü takdirde başlatılamaz ve hastalığın çözümü başka yöntemler de aranır. Kişiler şok dalga tedavisinden ancak uzman hekim önerdiğinde faydalanabilir.

ESWT tedavisi kalıcı olarak ilaçsız ve iğnesiz iyileşme sağlamaktadır. Şok Dalga Tedavisi (ESWT) Nedir? denildiğinde direkt olarak akla gelmesi gereken bilgi kısa süreli tedavi yöntemidir. Tedavi 5-7 gün arasında sürer ve seanslar hastalığın durumuna bağlı olarak belirlenir. Her hastalık aynı sayıda seansta tedavi edilmeyebilir. Şok dalga tedavisi çok kısa sürelidir 5-20 dakika kadar kısa bir sürede uygulanmaktadır. Ağrılar ilk uygulamadan itibaren azalır ve hastalığın iyileşme süreci başlar. Kasılan kaslar ya da hasarlanan tendon ve sinirler seanslarda sürekli olarak yenilenerek güçlenir. En kolay ve güçlü tedavilerden biri olan şok dalga tedavisi sayesinde kas ve iskelet hastalıkları kısa sürede tedavi edilebilmektedir. Sporcuların sıklıkla karşı karşıya kaldığı kas spazmları veya çeşitli kas rahatsızlıkları için kesin çözüm sunan şok dalga tedavisi, tüm dünya da bilinen ve uygulanan bir tedavidir. Tıp da fizyoterapi alanına girmekte olan şok dalga (ESWT) tedavisi, uzmanlar tarafından uygulanmaktadır. Şok dalga tedavisinin birçok avantajı vardır. Bu avantajlardan en önemlisi kişinin hızlı iyileşerek günlük hayatında geri dönebilmesidir.

Hızlı bir zaman dilimi içerisinde tedavi ve iyileşme aynı anda ilerlerken hasta her seansta daha fazla ilerleme kaydeder. Genel yapı itibariyle, acısız ve ağrısız bir tedavidir. Tedavi sonrasında, uygulama yapılan bölgede kızarıklık ve ödem oluşabilir ancak bu durumlar geçicidir. Kişiye herhangi ek bir rahatsızlık göstermez ve kalıcı bir hasar yaratmaz. Şok dalga tedavileri aynı zamanda kaynaması gecikmiş olan kırıkların tedavisinde de kullanılabilmektedir. Uzun süre iyileşme göstermeyen özellikle kol, bacak ve omuz bölgesinde oluşan kırıkların kaynaması olmadığında şok dalgalar sayesinde kırıklar hızla kaynar ve kemik ağrıları giderilebilir.

Şok dalga tedavisi (ESWT) uygulaması sonrasında kişilerin belirli sürelerde yapması gerekli olan şeyler vardır. Kişiler tedavi sonrasında fizyoterapistin uygun gördüğü ve önerdiği egzersizleri aksatmadan uygulamalıdır. Vücudun kendini yenileyebilmesi amacıyla uygulanan tedavi sonrasında egzersizlerin uygulanması oldukça önemlidir.

Kas ve iskelet sisteminde görülen kasılma, gerilme ya da sıkışma durumlarında uygulanması gerekli görülen tedavi kişiye bağlı olarak değişken sürelerde gelişebilir. En net süresi 5-7 gün arasında gerçekleşen tedavide iyileşme 4-6 hafta arasında gerçekleşmektedir. Hastalar 6. hafta da tamamen iyileşmiş olabilir ve sorunları yenebilirler. Şok dalga tedavisi gerek görülen kişilerde, tedavi aksatılmadan gerçekleştirilmedir. Aksatıldığı takdir de hastalık ilerleyebilir ve vücutta farklı bölgelerde de hasara neden olabilir. Şok dalga tedavisi sonrası hastalar, yatma gereksinimi duyulmadan normal hayatına dönebilir ancak tedavi edilen bölgeye dikkat edilmelidir. Sıkışan kasların bulunduğu alan ya da topuk dikeni dikkat edilmediğinde yeniden hastalığın meydana gelmesine neden olabilir.

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.