Ayak Grafi Cihazları (Podoskop)

Ayağa kalkıp güne başlamak ve tekrar uyuyana kadar süren hareket hali insan hayatının vazgeçilmez bir parçası. Bu hareket kabiliyetini sağlayan en hayati uzuvlarımızın belki de başında ayaklarımız geliyor. Peki ayak sağlığı hakkında yeterli bilgiye sahip miyiz veya ayak sağlığımıza ne kadar dikkat ediyoruz? Yürüyüş ve koşu yaparken hareketin rahat yapılması için ayak bileğimizden başlayarak tüm omurgamızın belli şekiller alması gerekmektedir. Buna yürüme siklusu veya yürüme döngüsü denir. Yürüme döngüsü kabaca basma ve salınım fazı olarak ikiye ayrılır. Basma fazı topuk teması ayağın tam teması, basma fazı ortası, topuk ayrılışı ve parmak ayrılışı evrelerinden; salınma fazı hızlanma, salınım fazı ortası ve salınım fazı sonu evrelerinden oluşur. Yürüme siklusu bu evrelerden geçerken yere uyguladığımız kuvvet ve yerden bize uygulanan tepkime kuvveti çok önemlidir.

Yürümede bu fazların sağlıklı geçilmesi denge, ilerleme, şok emilimi ve enerji tüketimi açısından hayatidir. Burada da en önemli faktör yere nasıl bastığımızdır. Vücut ağırlığımız ve şeklimiz, ayak kavsimiz, hareket ettiğimiz zemin, kullandığımız ayakkabı cinsi ve şekli ayak basışımızı doğrudan etkileyerek ayak sağlığımızı belirler. Genel sağlığımız ve aynı zamanda hareket sistemimiz açısından kilo fazlalığının zararları artık herkes tarafından bilinen bir gerçektir. Ayak sağlığı açısından bakarsak kilo fazlalığı ayak kavsini yere daha da yakınlaştırarak yürüme döngümüzü bozmaktadır. Koşu bandı gibi ayağa doğal olmayan aşırı kuvvetler ileten zeminlerde yapılan aktiviteler yine ayak sağlığını bozan olumsuz örneklerden sayılabilir. Zemini aşırı düz ve ince tercih edilen ayakkabı veya terlikler ayak sağlığı açısından yanlış tercihler olarak göze çarpmaktadır.

Özellikle üzerinde durmak istediğimiz konu ayak kavsini oluşturan yapıların rahatsızlıklarından kaynaklanan basış bozukluklarıdır. Ayak iskeletini oluşturan kemik dizilimi ve bağ desteği parmak izi gibi kişiye özeldir. Ayak kavsinin yere yaklaşması yani çökmesi, aşırı çukur olması, içe ve dışa basışın daha belirgin olması daha önce yukarıda bahsettiğimiz denge, ilerleme, şok emilimi ve enerji tüketimini etkileyerek yürüme döngüsünde bozukluklara sebep olurlar.

Sonuç olarak yürüme döngüsünün bozulması ayak bileğinden başlayarak diz, kalça ve beli de etkileyen bir dizi iskelet sistemi rahatsızlıklarına sebep olabilir.

Taban basış bozuklukları; topuk dikeni, baş parmak açılanması (halluksvalgus), ayak bilek kireçlenmeleri, tendon iltihaplanmaları, diz kireçlenmeleri ve bağ zorlanmaları, kalça kireçlenmeleri ve bel fıtıklarının şiddetlenmesi gibi bir dizi sağlık sorununun hazırlayıcısı olabilir.

Ayak sağlığı ile ilgili yapılan tedavilerde tamamen kişiye özel yaklaşımlar sunmak gerekmektedir. Kilo kontrolü, doğru ayakkabı seçimi, uygun zeminlerde egzersiz tavsiyeleri genel olarak her hastaya önerilmekle birlikte ayak için yapılacak destekler aynı parmak izi gibi kişiye özel olmalıdır. Burada amaç kişiyi yumuşak bir zemine bastırmak değil basışını dengeli hale getirmektir. Dolayısıyla yumuşak malzemeden yapılan standart taban destekleri genelde sonuç vermemektedir.

Günümüzde artık basış bozuklukları olan hastalara kişiye özel yapılan tabanlıklar tercih edilmektedir. Bilgisayar destekli basınç ölçümleri ile çıkarılan haritalara göre şekillendirilen ortopedik tabanlıklar kişinin ayak açısını tam olarak destekleyerek en uygun yürüme döngüsünü sağlamaktadır.

Bu noktadan hareketle Burtom Sağlık Grubu bünyesinde kişiye özel ayak analizi yaparak ayak tipine göre ortopedik tabanlık oluşturma konusunda hastalarımıza destek vermeyi amaçladık.

FootBalance %100 kişiye özel şekillendirilen ortopedik ayakkabı iç tabanlığı koleksiyonu, her ayak tipine ve neredeyse bütün faaliyet ve sporlara uyan kişiye özel ayakkabı iç tabanlıkları sunmaktadır. Günlük kullanımdan, rekabetçi sporlara ve yüksek performans gerektiren aktivitelere kadar her alanda kullanabilen FootBalance %100 kişiye özel ortopedik ayakkabı iç tabanlıkları, modele ve arzu edilen destek seviyesine göre farklı yastıklama ve sertlik derecelerindedir.

Kişiye özel şekillendirilen patentli ürünler alt bacakta sık rastlanan hatalı duruşların düzeltilmesine yardım etmek üzere ayağın düzgün dizilimini destekler ve tüm vücut için sağlam bir temel teşkil eder. Esnek tabanlık çekirdeği, bir yandan kişiye özel şeklini korurken, bir yandan da dinamik geri besleme sağlayacak kadar esnektir. Bu dinamik destek, ayakları aktif tutmakta ve doğal ayak hareketlerine ve her adımda enerjinin artmasına olanak sağlamaktadır. FootBalance ayakkabı iç tabanlıkları, her bir kullanıcı için yapılan kişisel ve profesyonel ayak analizine dayanarak kişiye özel şekillendirilen tabanlıklardır.

“10 dakika içinde ayak analizi ve kişiye özel ortopedik tabanlık”

 • 1) Podoskop kullanılarak hastanın ayakları analiz edilir.
 • 2) FootBalance FitPro yazılımı kullanılarak müşterinin dizilim ayarının yapılması için ayakların ve bileklerin resmi çekilir.
 • 3) Kişiye özel ayak analizi raporu müşterinin e-postasına gönderilir.
 • 4) Isıtılan ayakkabı iç tabanlıkları, her ayak için ayrıca ve kullanıcının ayakları düzgün bir dizilime getirilerek şekillendirilir.
 • 5) Her ayakkabı iç tabanlığı şekillendirildikten sonra, kullanıcının ayağındaki doğal kemer yapısına tamamen uyup uymadığını doğrulamak için kontrol edilir.
 • 6) Eğitimli FootBalance uzmanı, ayakkabı iç tabanlıklarının tavsiye edilen ayakkabılara mükemmel uyum sağladığından emin olur.

FootBalance kişiye özel ortopedik tabanlıkları Bursa’da ilk olarak Burtom Sağlık Grubu bünyesinde bulunan Burtom Konur Cerrahi Tıp Merkezi’nde hastaların hizmetine sunulmuştur. Burtom sağlık grubu bünyesindeki tıp merkezlerimizde uzman hekimlere muayene olarak önerecekleri doğrultuda tabanlıklarınızı on dakika içerisinde edinebilirsiniz.

Unutmayın, sağlık hareketle başlar. Yere sağlam basın!

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.