Full Field Dijital Mamografi

Dijital mamografi, meme kanseri taramasında ve erken teşhiste kullanılan düşük dozlu bir röntgen görüntüleme yöntemidir. Bir tür meme röntgeni. Dijital mamografi sayesinde bir kanser hücresini çok küçükken ve tedavisi kolay bir aşamada teşhis etmek mümkündür. Meme kanseri ülkemizde kadınlarda en sık görülen kanserdir. Erken evre meme kanserlerinin çoğu palpasyonda herhangi bir belirti göstermediğinden meme kanseri tanısında düzenli tarama çok önemlidir. Dijital mamografinin avantajları arasında yüksek görüntü çözünürlüğü, mikroskobik kanser hücrelerinin yerinde tespiti, mikrokalsifikasyon adı verilen kalsifikasyon alanlarının tespiti, palpe edilemeyecek kadar küçük nodüllerin tespiti ve ultrasonda bile görülemeyen tümörlerin tespiti yer alır.

Meme kanseri tanısında kullanılan dijital mamogafi sayesinde meme dokusu üç boyutlu olarak incelenir ve bu sayede farklı açılardan görüntü  alınır. Görüntüleme cihazları içierisinde 3D tomosentez teknolojileri en düşük hasta dozuna sahiptir ve 2D tam alan dijital mamografi sistemiyle aynı dozda üst düzey tanısal doğruluk sağlar.

 • Düşük doz ile 3D tomosentez dijital mamografi,
 • Daha fazla konfor,
 • Çekim esnasında daha az basınç uygulanması,
 • Çekim yaparken doğru pozisyon almayı kolaylaştırma,
 • Sistemin yumuşak ve kıvrımlı yüzeyi hastalara konforlu ve destekleyici bir ortam sunarken, hastaların psikolojik olarak rahatlamalarına olanak veriyor ve görüntülemedeki başarı oranını da artırıyor.
 • Hastaların, teknisyenlerin ve radyologların farklı ihtiyaçlarına ayrı ayrı odaklanarak eşit derecede önem veren bu yeni nesil mamografi sistemi daha rahatlatıcı bir deneyim, verimli bir iş akışı ve etkili bir bakım sağlayarak herkes için avantajlı hale gelmektedir.
 • Bu teknoloji hasta endişesini azaltmak, teknisyenin işini kolaylaştırmak ve radyologların daha yüksek bir güvenle tanı koymasına yardımcı olmak için tasarlanmıştır. 

Tıpkı klasik mamografi gibi ışın tüpü ve meme dokusunu araya alan bir plak ile meme dokusu bir miktar sıkıştırılır. Genel olarak her memenin önden ve yandan iki farklı pozisyonda görüntüleri elde edilir. Eğer şüpheli bir bulgu var ise tanı koymaya yönelik ek görüntülerin çekilmesi gerekebilir. Işınlar meme dokusunu geçerek elektronik ortama aktarılır ve çekilen görüntüler radyoloğun değerlendireceği büyük dijital ekranlara yansıtılır.

Dijital mamografi çekimi ağrılı bir işlem midir?

Dijital mamografi işlemi sırasında sıklıkla ağrı değil sadece bir miktar basınç hissedilir. Bunun nedeni meme dokusunun mamografi cihazının iki plakası arasına sıkıştırılmasından kaynaklanmaktadır.  Sıkıştırmanın çekimin tanısal değerinin artması bakımından çok önem taşıdığı unutulmamalıdır. Yeterli derecede sıkıştırma, özellikle yoğun meme yapısına sahip olan kadınlarda dokuların birbirinden daha fazla ayrışmasını sağlayarak olası bir kitlenin görülme olasılığını artırılabilmektedir. Bu konudaki rahatsızlığı en aza indirmek ve yumrunun tespit olasılığını artırmak için mamografi randevu tarihi adet başlangıcından 7-10 gün sonra, memenin en az hassas olduğu dönemde verilmektedir. Meme yoğunluğu, memenin büyüklüğü, hastanın yaşı, hastanın hassasiyet durumu, adet döngüsü, ameliyat durumu, teknisyene bağlı durumlara bağlı olarak hasta bir miktar rahatsızlık duyabilir. Ancak mamografi kalıcı ağrı yapmaz. Yeni cihazların daha az rahatsızlık verdiği hastalar tarafından bildirilmektedir.

Dijital mamografi güvenilir bir yöntem midir?

Dijital mamografi altın standart olarak bilinen güvenilir bir yöntemdir. Ancak meme dokusu mamografi tetkikinde yoğunluğa bağlı üst üste geldiğinden gizlenmiş küçük kitleler görülmeyebilir. Bunun için Radyolog ultrason gibi ek görüntüleme isteyebilir.

Dijital mamografi hangi hasta grubuna uygulanır?

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) 40 yaş üstü tüm kadınların yılda bir kez mamografi tetkikini tarama amaçlı yaptırmasını öneriyor. Tarama mamografisi belirtilerin görülmediği durumlarda kontrol amaçlı yapılan bir mamografi türüdür. Mamografi ayrıca teşhis amaçlı da yapılabilir. Memede ele gelen kitle varlığı, meme başı çöküntüsü, cilt sertleşmesi, meme implantı ya da memeden sıvı gelmesi gibi durumlarda teşhis amaçlı mamografi önerilebilir.

Hangi sıklıkta dijital mamografi çekilmelidir?

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) 40 yaş üstü tüm kadınların yılda bir kez tarama amaçlı mamografi çekilmesini öneriyor. Doktorunuz eski mamogramınıza ve hastalık durumunuza göre farklı öneride bulunabilir.

Dijital mamografi ile meme kanserlerinin tümü saptanabilir mi?

Dijital mamografi meme kanserinin teşhisinde ilk başvurulan yöntemdir. Ancak mamografi tüm meme kanserleri vakalarını saptayamayabilir. Bunun için yoğun meme dokusu olanlarda küçük kitleler görülemeyebilir. Bu durumlarda radyoloji uzmanı ultrasonografi, tomosentez ve meme MR’ı gibi ek görüntüleme yöntemleri isteyebilir.

Dijital mamografinin yan etkileri var mıdır?

Mamografide bir miktar radyasyon dozu alınmaktadır. Ancak bu doz çok düşük olup, ihmal edilebilecek düzeydedir. Üç ayda atmosferden alınan doza veya uçakla Amerika seyahati yapıldığında alınan doza eşdeğerdir. Mamografi çekimine bağlı meme kanseri gelişimi ile ilgili bilimsel bir veri henüz bulunmamaktadır. Ayrıca yapılan çeşitli çalışmalarda, tarama amaçlı mamografi ile meme kanserinden ölümlerin ortalama %20-40 oranında azaldığı görülmektedir. Bu nedenlerle kar/zarar oranı göz önünde alındığında radyasyon nedeniyle mamografiden kaçınılması gereksizdir.

Dijital mamografi çekimi öncesinde nasıl bir hazırlık yapmak gerekir?

-Meme dokusu hassas olan hastaların dijital mamografi randevuları ağrı ve hassasiyeti artıracağı için adet öncesi döneme ayarlanmamalı,
-Memelere veya koltuk altlarına görüntüyü bozabileceği için deodorant, talk pudrası veya losyon sürülmemeli,
-Tetkiki yapan teknisyen aile hikayesi, ameliyat durumu ve hamilelik ihtimali gibi konularda hasta tarafından uyarılmalı
-Bir önceki çekim ile ilgili tüm evraklar mutlaka getirilmeli

Mamografi hangi hastalıkların teşhisinde kullanılır?

Mamografi meme kanserinin teşhisindeki en etkin görüntüleme yöntemlerinden biridir.

Meme muayenesinde saptanamayacak kadar küçük kitlelerin teşhisinde kullanılır.

Dijital mamografinin klasik mamografiden farkı nedir?

Dijital mamografinin normal mamografiden farkı; görüntünün röntgen filmi yerine, elektronik bir dedektör kullanılarak bilgisayar ortamında oluşturulması ve değerlendirilmesidir. Dijital mamografide memenin aldığı radyasyon dozu normal mamografiden düşük olup 1/10’u kadardır. Elde edilen dijital mamografi görüntüleri, çok yüksek çözünürlüklü büyük monitörlerde üzerinde büyütme, parlaklık ve kontrast ayarları yapılarak detaylı incelenebilir. Ayrıca önceki incelemeler ile bilgisayar ortamında karşılaştırılabilir ve saklanabilir.

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.