loader image
Ortopedi Ve Travmatoloji (Ortopedist)

Op. Dr. Engin AKGÜN

Ortopedi ve Travmatoloji / Ortopedist

Op. Dr. Engin AKGÜN

Burtom Biyofiz Nilüfer Tıp Merkezi
Op. Dr. Engin AKGÜN
Engin AKGÜN Uzman Doktor
Ad ve Soyad : Op. Dr. Engin AKGÜN
Unvan : Ortopedi Uzmanı
Klinik : Ortopedi ve Travmatoloji
Merkez : Burtom Biyofiz Nilüfer Tıp Merkezi
E-Posta : engin.akgun@burtom.com.tr
Yabancı Dil : 🇬🇧 İngilizce

Op. Dr. Engin AKGÜN, 1986 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden başarı ile mezun olmuştur. 1991 Uludap Üniversites Tıp Fakültesi (Uzmanlık) Uzman ünvanını almıştır.

Op. Dr. Engin AKGÜN, şuan da mesleki çalışmalarına BURTOM BİYOFİZ NİLÜFER TIP MERKEZİ’nde devam etmektedir.

Başlıca İlgi Alanları; Laparoskopi, Açık Redüksiyon Internal Fiksasyon(Orif), Ayak Ve Ayak Bileği Cerrahisi, Kalça Koruyucu Cerrahi, Kalça Protezi, Ön Çapraz Bağ Bağların Ameliyatı, Diz Protezi, Artroplasti (Kalça – Diz – Omuz Protezi), Artroskopik Cerrahi, Kırık Cerrahisi, Lazerasyon Onarımı, Omuz Ameliyatı, Parsiyel (Yarım) Diz Artroplastisi, Pelvis ve Asetabulum Kırıkları, Romatoid Faktörü Testi, Spor Hekimliği, Total Kalça Replasmanı.

Başlıca Hastalıklar; Menisküs Yırtığı, Tetik Parmak, Omuz Çıkığı, Omuz Ağrısı, Diz Ağrısı, Omuz Sıkışması Sendromu, Kas Ağrıları, Diz Kireçlenmesi (Gonartroz), Dizde Bağ Yaralanmaları, El Bileği Bağ Yaralanmaları, Gonartroz (Kireçlenme), Kalça Kireçlenmesi (Koksartroz), Kalça Kırığı, Lumbago(Bel Ağrısı), Parsiyel (Yarım) Diz Artroplastisi, Tendon Yaralanması, Ön Çapraz Bağ Yırtığı.

 • 1980 Türk Maarif Koleji LEFKOŞA KKTC
 • 1986 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • 1991 Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi / Ortopedi ve Travmatoloji ABD
 • 1991-2005 SSK Gemlik Hastanesi

 • 2005-2008 Gemlik Sahil Devlet Hastanesi
 • 2008-2011 Gemlik Devlet Hastanesi
 • 2012-2019 Bursa Devlet Hastanesi
 • 2019-2020 Bursa Şehir Hastanesi
 • 2021-2022 Özel Medicabil Hastanesi
 • Totbid Ortopedi Derneği
 • Türk Tabipler Odası Derneği
 • Totder

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ İLGİ ALANLARI

Doğumsal kalça çıkıkları, Bacaklardaki eşitsizlik, Menisküs yaralanmaları, Eklem bağlarında ezilme ya da burkulma, Sinir sıkışmaları, Tetik parmak, Tenisçi dirseği, Eklem kireçlenmeleri, Siyatik, Topuk dikeni, Kıkırdak yaralanmaları, Lif kopmaları, Spor kırılmaları ve yaralanmaları, Kemik iltihapları, Farklı eklemlerdeki çıkıklar, Eklem ağrıları, Romatizmalar, Boyun ve bel fıtıkları, Ayak ve ayak bileğinde oluşan dejeneratif problemler, Rotator kılıf hastalıkları, Omur ve dirsek artrozları, Tekrarlayan çıkıklar, Çarpık ayak, Düz taban, Diz, kalça kireçlenmeleri, Akut yumuşak doku travmaları, Kesilmiş damar ve sinirler.

Travmatoloji, bugün en geniş anlamıyla tıp dilinde kullanılmakta, ve ortopedi bilim dalıyla birlikte anılarak Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı şekliyle yerleşmiştir.

Travmatoloji daha çok, travma sonucu oluşan durumlarda acil tedavi içeren daldır. Kısaca travmatoloji, yaralar, kırıklar, yanıklar, ezikler, çıkıklar gibi travmatik lezyonlarla ilgilenen tıp dalıdır. Travmatoloji, hasarlı ve yaralanmalı hareket sistemi elemanlarının (kemik, eklemler) eski işlevlerine kavuşmasını ve yaralının hayatını kurtarmayı amaçlar. Travmatoloji; üst ekstremite kırıkları, alt ekstremite kırıkları, psödoartroz ve malunionlar, travmatoloji radyolojisi, cerrahi tedavi gerektiren kırıklar, vertebra kırıkları, pelvis kırıkları, asetabulum kırıkları, çocuk kırıkları, çıkıklar gibi konuları kapsar.

Ortopedi ya da eklembilim, kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim dizgesinin biçimbilimini ve işlevini değiştiren doğumsal, sonradan edinilmiş ya da örselenme sonucu oluşan örsentileri incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır. Sözcük, orthos (düzgün) ve paedia (çocuk) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Çocuk ortopedisi Çocuk ortopedisi daha çok çocukların doğumsal deformiteleri, gelişimsel kalça displasisi (doğumsal kalça çıkığı), cücelik, çarpık ayak (pes ekinovarus) ve boy uzatma gibi cerrahi işlemler ile ilgilenir.
Artroplasti Artroplasti eklem hastalıklarıyla ilgilenir. genelde yaşla veya bir travma sonucu artritik değişikliğe uğramış eklemleri prostatik (yapay, çelik titanyum alaşımlardan yapılmış) parçalar ile değiştirerek ekleme ağrısız bir hareket açıklığı kazandırır.
İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler hastanın ağrılarını kesmiyor, yaşam kalitesini arttırmıyor ve geceleri rahat bir uyku almasını sağlamıyorsa eklem protezi ameliyatı planlanabilir. En sık yapılan eklem protezi ameliyatı diz protezidir. Travma veya kireçlenme nedeniyle hastanın eklemlerinde ciddi hasar mevcut ise, yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler zorlaşabilir.

El cerrahisi
El, el bileği, ön kol ve dirsek travmaları ve bunların hastalıklarıyla ilgilenir.

Omurga cerrahisi
Omurga travması, urları, enfeksiyonları ve skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.

Artroskopik cerrahi
Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamera ile girerek tedavisini sağlar daha çok eklem faresi çıkarılması, ön-arka çapraz bağ cerrahisi, menisküs lezyonlarını tedavi eder.

Ayak-ayak bileği cerrahisi
Ayak-ayak bileği cerrahisi adından anlaşıldığı gibi ayak ve ayak bileği sorunlarıyla ilgilenir.

Onkolojik Ortopedi
Kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan tüm iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Deformite Cerrahisi
Doğuştan veya sonradan kazanılmış olan deformitelerin düzeltilmesi ile ilgilenir.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.