Ortopedi ve Travmatoloji (Ortopedist)

Op. Dr. Engin AKGÜN

Ortopedi ve Travmatoloji / Ortopedist

Op. Dr. Engin AKGÜN

Burtom Özlüce Tıp Merkezi
Engin AKGÜN
Engin AKGÜN Operatör Doktor
Ad ve Soyad : Op. Dr. Engin AKGÜN
Unvan : Ortopedi Uzmanı
Klinik : Ortopedi ve Travmatoloji
Merkez : Burtom Özlüce Tıp Merkezi
E-Posta : engin.akgun@burtom.com.tr
Yabancı Dil : 🇬🇧 İngilizce

Op. Dr. Engin AKGÜN, 1980 – 1986 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden başarıyla mezun olur. 1987-1991 Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde (Uzmanlık) uzman unvanını almıştır.

Op. Dr. Engin AKGÜN, şu anda mesleki çalışmalarına Burtom Özlüce Tıp Merkezi’nde devam etmektedir.

Başlıca Hastalıklar:
Menisküs yırtığı, kıkırdak bozuklukları, kireçlenmeler, diz ağrısı, bağ zedelenmeleri, eklem ağrıları, eklem kırıkları, bel ağrısı, bel fıtığı, kireçlenme, boyun fıtığı, bel kayması, boyun ağrısı, ayak basma bozuklukları, düz taban, çukur taban, topuk dikeni, hallux valgus ve rigidus, morton nöroma parmak bozuklukları, aşil tendon hastalıkları, spor yaralanmaları, diyabetik ayak, el tendon yaralanmaları, dirsek bölgesi ve omuz hastalıkları, kas ağrıları, bel ve boyun tutulmaları, diyabetik, akut yumuşak doku travmaları.

 • 1980 Türk Maarif Koleji LEFKOŞA KKTC
 • 1980-1986 Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Mezunu
 • 1987-1991 Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi / Uzmanlık
 • 1991-2005 SSK Gemlik Hastanesi

 • 2005-2008 Gemlik Sahil Devlet Hastanesi
 • 2008-2011 Gemlik Devlet Hastanesi
 • 2012-2019 Bursa Devlet Hastanesi
 • 2019-2020 Bursa Şehir Hastanesi
 • 2021-2022 Özel Medicabil Hastanesi
 • Totbid Ortopedi Derneği
 • Türk Tabipler Odası Derneği
 • Totder

ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ İLGİ ALANLARI

Travmatoloji, bugün en geniş anlamıyla tıp dilinde kullanılmaktadır ve ortopedi bilim dalıyla birlikte anılarak Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı şekliyle yerleşmiştir.

Travmatoloji daha çok travma sonucu oluşan durumlarda acil tedaviyi içeren daldır. Kısaca travmatoloji yaralar, kırıklar, yanıklar, ezikler, çıkıklar gibi travmatik lezyonlarla ilgilenen tıp dalıdır. Travmatoloji, hasarlı ve yaralanmalı hareket sistemi elemanlarının (kemik, eklemler) eski işlevlerine kavuşmasını ve yaralının hayatını kurtarmayı amaçlar. Travmatoloji üst ekstremite kırıkları, alt ekstremite kırıkları, psödoartroz ve malunionlar, travmatoloji radyolojisi, cerrahi tedavi gerektiren kırıklar, vertebra kırıkları, pelvis kırıkları, asetabulum kırıkları, çocuk kırıkları, çıkıklar gibi konuları kapsar.

Ortopedi ya da eklem bilim, kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen gövdenin devinim dizgesinin biçimbilimini ve işlevini değiştiren doğumsal, sonradan edinilmiş ya da örselenme sonucu oluşan örsentileri incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır. Sözcük, orthos (düzgün) ve paedia (çocuk) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Çocuk ortopedisi Çocuk ortopedisi daha çok çocukların doğumsal deformiteleri, gelişimsel kalça displasisi (doğumsal kalça çıkığı), cücelik, çarpık ayak (pes ekinovarus) ve boy uzatma gibi cerrahi işlemlerle ilgilenir.

Artroplasti Artroplasti eklem hastalıklarıyla ilgilenir. Genelde yaşla veya bir travma sonucu artritik değişikliğe uğramış eklemleri prostatik (yapay, çelik titanyum alaşımlardan yapılmış) parçalarla değiştirerek ekleme ağrısız bir hareket açıklığı kazandırır.

İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler hastanın ağrılarını kesmiyor, yaşam kalitesini artırmıyor ve geceleri rahat bir uyku almasını sağlamıyorsa eklem protezi ameliyatı planlanabilir. En sık yapılan eklem protezi ameliyatı diz protezidir. Travma veya kireçlenme nedeniyle hastanın eklemlerinde ciddi hasar mevcutsa yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler zorlaşabilir.

 • El cerrahisi: El, el bileği, ön kol ve dirsek travmaları ve bunların hastalıklarıyla ilgilenir.
 • Omurga cerrahisi: Omurga travması, urları, enfeksiyonları ve skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.
 • Artroskopik cerrahi: Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamerayla girerek tedavisini sağlar ve daha çok eklem faresi çıkarılması, ön-arka çapraz bağ cerrahisi, menisküs lezyonlarını tedavi eder.
 • Ayak-ayak bileği cerrahisi: Ayak-ayak bileği cerrahisi adından anlaşıldığı gibi ayak ve ayak bileği sorunlarıyla ilgilenir.
 • Onkolojik Ortopedi: Kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan tüm iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisiyle ilgilenir.
 • Deformite Cerrahisi: Doğuştan veya sonradan kazanılmış olan deformitelerin düzeltilmesiyle ilgilenir.
ORTOPEDİ VE TRAVMATOLOJİ BAŞLICA HASTALIKLAR

Menisküs Yırtığı, Kıkırdak Bozuklukları, Kireçlenmeler, Diz Ağrısı,Bağ Zedelenmeleri, Eklem Ağrıları, Eklem Kırıkları, Bel Ağrısı, Bel Fıtığı, Kireçlenme, Boyun Fıtığı, Bel Kayması, Boyun Ağrısı, Ayak Basma Bozuklukları, Düz Taban, Çukur Taban, Topuk Dikeni, Hallux Valgus ve Rigidus, Morton Nöroma Parmak Bozuklukları, Aşil Tendon Hastalıkları, Spor Yaralanmaları, Diyabetik Ayak, El Tendon Yaralanmaları, Dirsek Bölgesi ve Omuz Hastalıkları, Kas Ağrıları, Bel ve Boyun Tutulmaları, Diyabetik, Akut Yumuşak Doku Travmaları.

Travmatoloji, bugün en geniş anlamıyla tıp dilinde kullanılmakta, ve ortopedi bilim dalıyla birlikte anılarak Ortopedi ve Travmatoloji anabilim dalı şekliyle yerleşmiştir.

Travmatoloji daha çok, travma sonucu oluşan durumlarda acil tedavi içeren daldır. Kısaca travmatoloji, yaralar, kırıklar, yanıklar, ezikler, çıkıklar gibi travmatik lezyonlarla ilgilenen tıp dalıdır. Travmatoloji, hasarlı ve yaralanmalı hareket sistemi elemanlarının (kemik, eklemler) eski işlevlerine kavuşmasını ve yaralının hayatını kurtarmayı amaçlar. Travmatoloji; üst ekstremite kırıkları, alt ekstremite kırıkları, psödoartroz ve malunionlar, travmatoloji radyolojisi, cerrahi tedavi gerektiren kırıklar, vertebra kırıkları, pelvis kırıkları, asetabulum kırıkları, çocuk kırıkları, çıkıklar gibi konuları kapsar.

Ortopedi ya da eklembilim, kas iskelet sistemini ve onun sorunlarını inceleyen, gövdenin devinim dizgesinin biçimbilimini ve işlevini değiştiren doğumsal, sonradan edinilmiş ya da örselenme sonucu oluşan örsentileri incelemeye, önlemeye ve tedavi etmeye yönelik tıp uzmanlık dalıdır. Sözcük, orthos (düzgün) ve paedia (çocuk) kelimelerinin birleşmesiyle oluşmuştur.

Çocuk ortopedisi Çocuk ortopedisi daha çok çocukların doğumsal deformiteleri, gelişimsel kalça displasisi (doğumsal kalça çıkığı), cücelik, çarpık ayak (pes ekinovarus) ve boy uzatma gibi cerrahi işlemler ile ilgilenir.
Artroplasti Artroplasti eklem hastalıklarıyla ilgilenir. genelde yaşla veya bir travma sonucu artritik değişikliğe uğramış eklemleri prostatik (yapay, çelik titanyum alaşımlardan yapılmış) parçalar ile değiştirerek ekleme ağrısız bir hareket açıklığı kazandırır.
İlaç tedavileri, fizik tedavi ve yürüteçler hastanın ağrılarını kesmiyor, yaşam kalitesini arttırmıyor ve geceleri rahat bir uyku almasını sağlamıyorsa eklem protezi ameliyatı planlanabilir. En sık yapılan eklem protezi ameliyatı diz protezidir. Travma veya kireçlenme nedeniyle hastanın eklemlerinde ciddi hasar mevcut ise, yürüme, merdiven çıkma gibi günlük basit aktiviteler zorlaşabilir.

El cerrahisi
El, el bileği, ön kol ve dirsek travmaları ve bunların hastalıklarıyla ilgilenir.

Omurga cerrahisi
Omurga travması, urları, enfeksiyonları ve skolyoz, kifoz gibi yapısal biçim bozukluklarını onarır.

Artroskopik cerrahi
Eklemleri açmadan küçük deliklerden kamera ile girerek tedavisini sağlar daha çok eklem faresi çıkarılması, ön-arka çapraz bağ cerrahisi, menisküs lezyonlarını tedavi eder.

Ayak-ayak bileği cerrahisi
Ayak-ayak bileği cerrahisi adından anlaşıldığı gibi ayak ve ayak bileği sorunlarıyla ilgilenir.

Onkolojik Ortopedi
Kas iskelet sisteminin kendisinden kaynaklanan ya da başka organlardan yayılan tüm iyi ve kötü huylu urların tanı ve tedavisi ile ilgilenir.

Deformite Cerrahisi
Doğuştan veya sonradan kazanılmış olan deformitelerin düzeltilmesi ile ilgilenir.

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.