Dijital Röntgen - Dijital Radyografi (DR)

Radyoloji alanında sıklıkla tercih edilen, X ışınları aracılığıyla vücudun belirli bölgelerinin görüntülenmesi yöntemi dijital röntgen nedir sorusunun yanıtıdır. Elde edilen görüntülerin bilgisayar ortamına aktarıldığı bu yöntem hem kontrastlı hem de kontrastsız olarak uygulanabilmektedir. Uygulama alanının çeşidine göre hazırlık evresi farklılık gösterebilmektedir. Hastalığın teşhisinde yardımcı bir görüntüleme yöntemi olan dijital röntgenin hasta sağlığı açısından pek çok avantajı bulunmaktadır.
Dijital Röntgenin Avantajları
Radyolojideki ilk görüntüleme yöntemi olan dijital röntgenin geniş bir kullanım alanı bulunmaktadır. Akciğer, kemik, omurga ve eklem yapıları, böbrekler, yemek borusu, ince ve kalın bağırsak, idrar yolları, mide gibi vücudun hemen hemen her bölgesinde tercih edilebilmektedir. Özellikle dijital röntgen nedir sorusunun yanıtı olarak bahsedilecek önem sıralamasında aşağıdaki maddeler yer almaktadır;
Röntgen filmlerinin banyo süresi bulunmamaktadır. Bilgisayar ortamında doktor tarafından kolaylıkla incelenebilmektedir. Bu nedenle işlem süresi kısadır.
Düşük maliyetli bir işlemdir. Kontrast ayarının dijital ortamda yapılabilmesi sayesinde görüntü kalitesini iyileştirmek mümkündür.
Teknik bir hatadan kaynaklanan çekim tekrarları daha azdır. Bu nedenle hastanın gereksiz radyasyon alma riski minimuma indirilmiş olur.
Dijital röntgen çekimi sonucu elde edilen görüntüler CD’ye aktarılabilmektedir. Bu sayede farklı bir klinikte de hastanın durumunun değerlendirilmesi mümkündür.

Ayrıca dijital sistem ile skolyoz tetkikleri için tüm omurga ve alt ekstremite grafileri çekilebilmektedir.

Röntgen çekimi çekilecek bölgeye göre farklı metodlar barındırmaktadır. Örneğin ince bağırsak ve kalın bağırsak röntgeni çekimi için çekim öncesinde bağırsak temizliği yapılmaktadır. Hasta çekime aç gelmelidir. Kontrastlı olarak yapılan bu işlem ortalama 15-20 dakikada tamamlanabilmektedir. Sindirim yollarının röntgen çekiminde yine kontrastlı madde kullanılmaktadır. Akciğer röntgeninde hasta için herhangi bir maddeye gereksinim duyulmadan, doğrudan çekim yapılmaktadır. Genellikle dijital röntgen çekimi nedir sorusuna yanıt arayan hastaların merak ettiği sorulardan bir diğeri olan çekim prosedürü hakkında gerekli bilgi radyoloji teknisyeni tarafından verilmektedir.

Dijital röntgen iyonize radyasyon içermesi bakımından çeşitli zararlar içermektedir. Ancak konuyla ilgili en çok dikkat edilmesi gereken nokta röntgen çektirecek kişinin hamile olup olmadığıyla yakından alakalıdır. Hamilikte röntgen çektirmek, anne karnındaki bebekte çeşitli anomaliler, zeka, büyüme ve gelişme evresinde gerileme, genetik bozukluklar vb. riskler durumlar içermektedir. Bu nedenle aciliyet içermedikçe röntgen çekiminin hamilelik süreci sonrasına ertelenmesi tavsiye edilmektedir. Unutulmamalıdır ki, dijital röntgenden alınan radyasyonun zararı, bebeğin hamileliğin hangi evresinde olduğu ve radyasyonun dozuyla da doğrudan ilişkidir. Araştırmalara göre fetusa zarar verebilecek radyasyonun dozu 5 rad’dır.

Dijital Röntgen Ne Gibi Avantajlar Sağlamaktadır?
Dijital Röntgen radyoloji alanında kullanılan ilk görüntüleme sistemi olarak bilinmektedir. Bu yöntem teşhis ve de tedavi için oldukça önemlidir. Mevcut anomalilerin gözlemlenebilmesi ve bir tanı koyulabilmesi açısından olabildiğince önem arz eden Dijital Röntgen genel olarak vücudun her bölgesinde tercih edilebilmektedir. Bu bağlamda dijital röntgen’ in önemi ilk olarak banyo gerektirmeyen bir sistem olması ile açıklanabilmektedir. Bilgisayar sistemine kayıt edilebilen bu röntgen şekli doktor tarafından hızlı bir şekilde incelenebilmektedir. Zaman kazandırması açısından önemlidir. Maliyeti düşük bir röntgen biçimidir.

Dijital Röntgenin Üstün Yanları
Dijital Röntgen bilgisayar üzerinde incelenebildiği için kontrast atarları zorlanmadan yapılabilmektedir. Bu özelliği görüntü kalitesinin arttırılabilmesi anlamına gelir. Çekim tekrarları olabildiğince azdır. Bu yöntem teknik hataları olabildiğine aza indirgemektedir. Bu bağlamda ise hasta daha fazla radyoloji almaktan kurtulmuş olur.
Dijital Röntgen ile elde edilebilen görüntüler, bir cd üzerine kayıt edilebilir ve de saklanabilir. Bu şekilde hasta bilgilerinin saklanabilmesi ve korunabilmesi konusunda kolaylık kazanılır. Hasta başka bir doktor ya da hastane ye gittiğinde görüntüler bu sayede taşınabilmektedir.

Dijital Röntgen Kullanım Detayları
Orthoröntgenom, Skolyoz ve boy grafikleri için de kullanılan bu röntgen istenilirse kaset çekimleri olarak da yapılabilmektedir. Genel olarak dijital çekimler ve spotik incelemeler için kullanılır. Anjiografik incelemelerde çekim hızı teşhis açısından kolaylık sağlar. Dijital sistemin göz ardı edilemeyecek olan en önemli faydası radyasyon düzeyinin daha az olmasıdır. Bu sistem pek çok sorunun erken teşhisini kolaylaştırır.
Dijital Röntgen şeklinin en önemli noktası kontrast madde ismi verilen boyalar ile yapıların boyanması sonucu yapısal bozukluk ve sorunların daha net bir biçimde gözlemlenebilmesidir. Kontrast madde olarak adlandırılan bu maddeler ise iyor ve de baryum gibi radyoapak bulunduran ilaçlardır. Hasta birey de uygulanacak olan çekim türüne göre tedavi sürecinin tespiti yapılması gereken kişiye bu ilaçlar içirilir. Başka bir şekilde ise hastaya Lavma uygulanır. Bu uygulama idrar sondası ve ya enjeksiyon gibi ekipmanlarla hastaya ilacın verilmesi olarak özetlenebilmektedir.

Dijital Röntgen Neden Önemlidir?
Bu röntgen özellikle damar sistemi anevrizmalarında oldukça önemlidir. Damar genişlemesi saptamaları hasta bireyin sağlığı açısından oldukça önemlidir. Bu röntgen biçimi bu alanda hızlı bir şekilde tanı konulmasına yardımcı olduğundan hastanın hayatı sağlığının korunması yönünde önemli bir gelişme olarak kayır edilmiştir.
Başka bir açıdan incelenecek olursa Dijital Röntgen masası + ve – 90 derece kadar döndürülebilir. Bu durum mevcut olan hastalığın teşhis aşamasında Trenddelenburg gibi pozisyonlarda da inceleme yapılabilmesini sağlar. İnceleme alanı genişlediği için teşhis alanı da fazlalaşır.

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.

    Hızlı Randevu, Görüntülü Muayene, Rapor Paylaşımı, Laboratuvar Sonuçları, Kolay Ödeme ve Sağlık Bilgileri Yönetimi Tek uygulamada!

    Sağlığınız cebinizde mobil uygulamamızı indirin.