loader image
Çok Kesitli Bilgisayarlı Tomografi (BT)

Bilgisayarlı Tomografi (BT) incelemesi iç organların, kemiklerin, yumuşak doku ve damarların röntgen (x) ışınları ve bilgisayar aracılığıyla görüntüleme yöntemidir. Çok kesitli  BT cihazları  birkaç saniyede vücudun büyük kısmını tarayacak kadar hızlı inceleme yapabilirler. Tekikin hızlı  olması özellikle hareketsizliği zor sağlanan çocuklar, yaşlılar ve kritik hastalar için çok faydalıdır. İstenilen tetkikin türüne  göre ilaçlı (kontrastlı) veya ilaçsız( kontrastsız) yapılabilir.

BT hızlı bir tetkiktir. 5-15 dk arasında çekim süresi değişmektedir. Süre, çekim tetkikinin sayısı, ilaçlı olup olmamasına göre değişmektedir.

Çekim için 5 saat açlık gerekmektedir.  İlaçlı (kontrastlı) çekimler için ek  hazırlıklar (ilaçlı su içme vb.) ünitemizde anlatılarak yapılmaktadır.

Tüm vücut BT taraması (travma hastalarında)Kranial, Orbital, Temporal, Paranazal Sinüs , Boyun, Nazofarenks , Larenks ,Temporomandibuler BT Akciğer, Düşük dozlu akciğer, Yüksek rezolüsyonlu(HRCT) Akciğer BT Abdomen (karın) BT, Dinamik BT(kitlelere yönelik), Üriner(taşa yönelik) BT Ekstremite, vertebra, pelvis, omuz  (kemik ve omurgalara yönelik ) BT Anjiografi (beyin, boyun, akciğer, karın, kol, bacak damarlarına yönelik) BT Sanal kolonoskopi ( Kalın bağırsaklara yönelik)Kantitatif (kalp damarlarındaki kireçlenmelere yönelik),  Koroner BT (kalp ve kalp damarlarına yönelik)

Radyasyon içeren  bir tetkiktir.  Tetkikle ilgili radyasyon söz konusu olduğundan gebelik durumu veya gebelik ihtimaline karşı teknisyen ve doktoru uyarınız. Gerekli durumlarda ağızdan (oral), damardan (IV) ve rektal (tüp yolu ile makattan) kontrast madde verilebilir. Kontrast maddeler BT tetkiklerinin tanısal değerini artıran ve hastalığınız hakkında daha fazla bilgi edinilmesini sağlayan ilaçlardır.  

Çok kısa bir sürede çok iyi görüntüler elde edilir ve tanıyı kolaylaştırır. MR cihazına giremeyen, klostrofobik hastalar için sorun teşkil etmez.

Çekim esnasında ne kadar radyasyon alıyorum? Kansere neden olur mu?
Çekim için gerekli minimum radyasyon dozu almaktasınız. Tanısal amaçlı radyasyon dozları kansere neden olmaz.
1 ay önce BT çektirdim, tekrar çekilmenin bana zararı olur mu? BT tetkiki ne kadar aralıklarla istenebilir?
Hayır. Hastalığın tanısı ve takibi için gerekli olduğunda uzman doktor tarafından istenebilir.
Çekim esnasında yanıma neden kimse giremiyor?
Radyasyon güvenliği nedeni ile özel şartlar dışında çekim odasına hastadan başka kimse alınmaz.
Tomografi ilacı kolumda yanma yaptı neden?
Korkulacak bir durum değildir. İlacın yapısından dolayı kolda soğukluk ve yanma hissedilebilir.
Tomografi çektirdikten sonra radyasyon yaydığım doğru mu?
Hayır.
Kaç dakika sürecek?
5-15 dakika
Çekime aç mı geleceğim?
Genel olarak tüm incelemelerin aç karnına yapılması gerekir. Ancak özel durumlarda ve bazı tetkiklerde açlık şartı aranmaz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.