Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Uzm. Dr. Nuray BİNGÖL BİRİNCİ

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon

Uzm. Dr. Nuray BİNGÖL BİRİNCİ

BURTOM ÖZLÜCE TIP MERKEZİ
Uzm. Dr. Nuray BİNGÖL BİRİNCİ
Nuray BİNGÖL BİRİNCİ Uzman Doktor
Ad ve Soyad : Nuray BİNGÖL BİRİNCİ
Unvan : FTR Uzmanı
Klinik : Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon
Merkez : Burtom Özlüce Tıp Merkezi
nuray.bingolbirinci@burtom.com.tr
Yabancı Dil : 🇬🇧 İngilizce

Uzm. Dr. Nuray Bingöl Birinci,  Marmara Tıp Fakültesi’nden başarı ile mezun olmuştur.  Mustafa Kemal Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden Uzman ünvanını almıştır.

Uzm. Dr. Nuray Bingöl Birinci, şuan da mesleki çalışmalarına Özel Burtom Özlüce Tıp Merkezi’nde devam etmektedir. 

ÖZEL EĞİTİM VE SERTİFİKALAR
Ozon Terapi, Nöral Terapi, Mezoterapi, PRP/CGF/Kök Hücre Tedavisi, Kuru İğneleme, Kas iskelet sistemi Enjeksiyonları, Manuel Terapi, Kinezyolojik Bantlama, Terapötik Egzersiz, Kardiyopulmoner Rehabilitasyon, İnme,Felç Rehabilitasyonu, Parapleji Rehabilitasyonu, Serebral Palsi Rehabilitasyonu.

 • 1999 Marmara Üniversitesi Tıp Fakültesi
 • 2011 Mustafa Kemal Üniversitesi FTR Kliniği
 • 2013 Yüzüncü Yıl Üniversitesi FTR Kliniği
 • 2007-2008 Tokat Çat Sağlık Ocağı
 • 2008-2009 Tokat Cevdet Aykan Devlet Hastanesi
 • 2009-2010 Turhal Devlet Hastanesi
 • 2011-2013 Mustafa Kemal Ünv. FTR Anabilim Dalı
 • 2013-2017 Yüzüncüyıl Ünv. FTR Anabilim Dalı
 • 2017-2019 Muş Devlet Hastanesi
 • 2019 Burtom Tıp merkezi
 • Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği
 • Türk Tabipler Birliği

FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON İLGİ ALANLARI
Vertigo, Uyku Bozuklukları, Serebral Palsi Rehabilitasyonu, Kemik Erimesi, Gonartroz (dizde kireçlenme, sıvı kaybı), Fibromyalji Sendromu, Migren, Menisküs Yırtığı, Multiple Skleroz, Bel Fıtığı, Romatoid Artrit, Nöralterapi, Romatizmal Ağrılar – Fibromiyalji, RomatizmaPrp-CgfPrp (Platelet Rich Plasma), Ozon Tedavisi, Osteoporoz, Osteoartritomuz kas yırtığı, Omuz Ağrısı ve Kas Yırtığı, Omurilik Felci, Omurga Kireçlenmesi, Omur Ve Omurga Ağrıları-Eğrilikleri, Nöropatik Ağrı, Nörolojik rehabilitasyon, Manuelterapi, Sakroileit, Sakroiliak Eklem, Sırt ağrıları için nöral terapi, Sırt Ağrısı, Siyatik (Sinir Romatizması), Skolyozspinal stenozspondiloz, Tendinit, Tenisçi Dirseği, Tetik nokta enjeksiyonu, Topuk DikeniTrigeminal Nevralji (Yüz Ağrısı), Vertigo Rehabilitasyonu, Yumuşak Doku Romatizmaları, Yüz Felci, Ayak ağrısı, Fıtık (İnguinal Herni), Felç, Eklem enjeksiyonları, Diz Kireçlenmesi, Diz Ağrısı, Boyun Ağrısı, Bel Ağrısı, Bel – Boyun Fıtığı, Mezoterapi, Ankilozan Spondilit, Akupunktur, Ağrı ve enjeksiyon uygulamaları, Ağrı Tedavisi, Adeziv Kapsülit, Adele Krampları, Adale Romatizması, Gerilim Tipi Başağrısı, Miyalji, Manuel Terapi, Lateral Epikondilit, Kuyruk Sokumu Ağrısı, Kupa Terapi, Kramp, Kök Hücre, Kireçlenme (Osteoartroz), Kemik Yoğunluğu Ölçümü(Kemik Taraması), Kemik Erimesi (Osteoporoz), Kas Romatizması, Kas Ağrıları, Iltihaplı Romatizma, Hacamat Tedavisi, Fibromiyalji, Boyun Fıtığı, Sinir Sıkışması, Parkinson, Çocuk Felci, Romatizmal Hastalıklar, Donuk Omuz.
FİZİKSEL TIP VE REHABİLİTASYON TEDAVİLER

Kök hücre tedavisiNöral Terapi, Akupunktur Tedavisi, Fonksiyonel Tıp, Hacamat Tedavisi, Kuru iğne tedavisi, Manuel Terapi, Mezoterapi, Ozon Terapi, Prp-Cgf.

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon (eskiden fizik tedavi ve rehabilitasyon; kısaltılmış olarak FTR), temelde kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı, konservatif (cerrahi dışı) tedavisi ve rehabilitasyonunu konu edinen bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bununla birlikte, yalnız kas-iskelet sistemi değil, diğer sistemlere ait doğumsal ya da edinilmiş hastalıklara bağlı fizyolojik ya da anatomik yetersizlikler de bu dalın alanına girer. Dolayısıyla FTR, her yaştan hastada; ağrı, işlev kaybı, yaşam kalitesinde bozulma ve bağımlılık nedeni olan nörolojik, ortopedik, romatizmal ve kardiyopulmoner hastalıkların birincil ya da destekleyici tedavisi ile uğraşır.

Ağrı Problemleri
Boyun, bel, sırt, ayak, diz vb. vücutta bulunan kas ve iskelet sisteminde oluşan ağrılar fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Hastalık veya travmaya bağlı doku hasarı ile oluşan yani akut ağrılar bu birimin uzmanlık alanında bulunmaktadır. Nörolojik ya da psikolojik olarak sürekli devam eden kronik ağrılar ise uzun soluklu bir tedavi sürecine girmektedir.
Spor Yaralanmaları
Kas zedelenmeleri, menisküs, kırık ve diğer spor yaparken meydana gelen yaralanmalar cerrahi olarak tedavi edilebileceği gibi fizik tedavi ve rehabilitasyon ile de eski haline getirilebilmektedir. Hastanın, ameliyat olması gerekiyorsa da fizik tedavi bu süreçten sonra önem arz etmektedir. Sorunlu olan bölgenin tekrardan eski sağlığına kavuşması için doktor kontrolünde egzersizlerini yapması ve aksatmaması gerekmektedir.
Parkinson
Özellikle ileriki yaşlarda görülen Parkinson hastalığı, dopamin hücrelerinin azalması sonucu meydana gelmektedir. Nöroloji uzmanı kontrolünde kullanılan ilaçların yanı sıra hastanın düzenli olarak egzersiz yapması da gerekmektedir. Ellerde titreme, yürüme güçlüğü, konuşma bozukluğu vb. belirtileri bulunan bu hastalığa uygulanacak fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastanın hareket kabiliyetinin artması ve yaşam kalitesini yükseltmesi amaçlanmaktadır.
Romatizmal Hastalıklar
Kas, eklem ya da kemiklerin etrafında hissedilen ağrı ya da acıları tanımlamak için kullanılan romatizma, tek bir hastalık değildir. Romatizma içerisinde yüzlerce hastalık bulunmaktadır. İltihaplı ve iltihapsız romatizmaların içerisinde kemik erimesi, eklem romatizması, topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği, kalsifik tendinitler,kireçlenmeler , omuz sıkışma sendromları, omuz kas yırtıkları, yumuşak doku romatizması, gut hastalığı, Akdeniz ateşi, bağ dokusu hastalıkları, romatoid artrit, akut eklem romatizması gibi çeşitli hastalıklar yer almaktadır. Şişlik, eklemi kullanmada zorluk, sürekli ağrı, sıcaklık artışı ya da kızarıklık romatizmal hastalıkların belirtileri arasındadır. Hastalığın şiddetine göre ilaç kullanabileceği gibi birçok romatizmal hastalıklar fizik tedavi ve rehabilitasyon ile tedavi edilmektedir.
İnme
Beyin damarlarında meydana gelen hasardan sonra ortaya çıkan inmede, hasta vücudunun belirli bir kısmında hareket kabiliyeti kısıtlanmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon; hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma getirmek, sosyal yaşantısına geri döndürmekte önemli bir tedavi yöntemidir.
Kırıklar
Burkulma, kırık ya da çıkıklarda hastada çeşitli şikayetler görülmektedir. Hareket edememe, şişlik, ağrı, morarma gibi belirtiler sonrasında hasar alan bölge alçı ile tedavi edilebileceği gibi kimi zaman cerrahi müdahale de uygulanabilmektedir. Hasarlı bölgenin bu yöntemler ile tedavisinden sonra ise fizik tedavi ve rehabilitasyon alması gerekmektedir. Uzun süre hareketsiz kalan bölgelerde kas zayıflı ve güçsüzlüğü meydana geldiğinden dolayı yapılacak egzersizler ve farklı yöntemler ile hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.
Boyun ve Bel Fıtığı
Omurlar arasında yer alan disklerin bütünlüğünü kaybetmesi fıtığa yol açar. Boyun ve bel bölgesinde meydana gelen bu fıtıklar yanlış hareket, travma, kaza, kireçlenme ve stresten dolayı oluşmaktadır. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik güçsüzlüğü, fazla kilo almak ve gebelik de fıtığın diğer sebepleri arasında gösterilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon fıtıklarda oldukça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak bu yöntemler hastalığın seviyesine göre değişmektedir. İlerleyen fıtıklar kimi zaman cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmektedir.
Lenfödem
Lenfödem doğuştan (primer) veya sonradan edinilen (sekonder) lenf sıvısının doku içinde anormal toplanması ve lenf sisteminde meydana gelen yetersizlik sonucunda sıvı birikimidir.Bu durumda manuel lenf drenajı , fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün diğer uygulama alanları arasındadır.Manuel lenf drenajı ile, sıvı akışı yavaşlamış lenf yolları aktif hale getirilerek, lenfatik sistemin yeniden çalışması sağlanır. Sonrasında bandajlama yöntemi uygulaması yapılır. Gereken durumlarda bası giysisi uygulanabilir. Manuel lenf drenaji klasik masaj ile karıştırılmamalıdır, bu drenajın özgün uygulama teknikleri vardır ve bu konuda eğitim almış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

   ANLAŞMALI KURUMLAR

   Kurumumuz SGK ve Özel Sigortlar ile Anlaşmalıdır.
   İncelemek İçin Lütfen Bağlantıları Kullanın.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.