loader image
Uzm. Dr. Hüseyin Avni ÇÖL
Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Uzm. Dr. Hüseyin Avni ÇÖL

Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı

Uzm. Dr. Hüseyin Avni ÇÖL

BURTOM KONUR CERRAHİ TIP MERKEZİ
Uzm. Dr. Hüseyin Avni ÇÖL
Hüseyin Avni ÇÖL Uzman Doktor
Ad ve Soyad : Uzm. Dr. Hüseyin Avni ÇÖL
Unvan : FTR Uzmanı
Klinik : Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon
Merkez : Burtom Konur Cerrahi Tıp Merkezi
E-Posta : huseyinavni.col@burtom.com.tr
Yabancı Dil : 🇬🇧 İngilizce

1998 YILINDA AKDENİZ ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİNDEN MEZUN OLDU.

1975 yılında dünyaya geldim. Henüz 5 yaşımdayken öğretmen olan babamın ve annemin ataması dolayısıyla İzmir’e geldim. İlk ve orta öğretimimi İzmir’de tamamladım. Lisenin ilk 2 yılını Diyarbakır Cumhuriyet Fen Lisesi’nde tamamladım. Son yıl İzmir Karşıyaka Lisesi’ne döndüm. 1992 yılında Karşıyaka Lisesi’nden mezun oldum ve aynı yıl Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni kazandım. 1998 yılında mezun oldum. 1999 yılında Kastamonu’ya atamam yapıldı. 2007 yılına kadar acil servis, ambulans, sağlık ocağı, devlet hastanesinde, gezici sağlık ekibinde, sağlık grup başkan yardımcılığında pratisyen hekim olarak görev yaptım. 2007 yılında tıpta uzmanlık sınavında Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon bölümünü kazandım. 2011 yılında ihtisasımı tamamlayıp Edirne Devlet Hastanesi’nde göreve başladım. Edirne Devlet Hastanesi’nde çalışırken kuru iğneleme, kinezyolojik bantlama, manuel terepi, PRP, kök hücre, mezoterapi, ozon tedavisi ile ilgilenmeye ve kendimi geliştirmeye başladım. 2013 yılında İnegöl Devlet Hastanesi’ne atamam yapıldı. İnegöl’e geldikten sonra 2014 yılında Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp yönetmeliğinin yayınlanmasının ardından Sağlık Bakanlığı’nın belirlediği koşullarda, yetkilendirilmiş üniversitelerde başlatılan sertifika eğitimlerini başarıyla tamamladım. Sağlık Bakanlığı onaylı Akupunktur, Fitoterapi (bitkilerle tedavi), Kupa (hacamat), Ozon tedavisi ve mezoterapi sertifikalarımı aldım. 14 Mart 2017 tarihinde İnegöl Devlet Hastanesi’nde Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Ünitesi’nde akupunktur ve kupa (hacamat) uygulamalarına başladım. 2019 yılı Ocak ayından itibaren serbest hekim olarak kendi muayenehanemde İnegöl Halkına hizmet etmeye devam ettim.

2020 YILINDAN İTİBAREN HALEN BURTOM KONUR CERRAHİ TIP MERKEZİNDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYOR.

Uzmanlık Alanları: SÜLÜK TEDAVİSİ, MEZOTERAPİ, OZON TEDAVİSİ, KUPA TEDAVİSİ, FİTOTERAPİ, AKAPUNKTUR, EKLEM ENJEKSİYON TEDAVİSİ, BOYUN FITIĞI, BEL FITIĞI, ORTOPEDİK REHABİLİTASYON(Kırık ve kalça, diz ameliyatı sonrası,kas,tendon yaralanma,yırtılmaları, menisküs ve bağ yırtık ve zorlanmaları), NÖROLOJİK REHABİLİTASYON(Serebral palsi,Felç,Yüz felci,Kol ve bacakta sinir yaralanmaları, Multıpl skleroz, Merkezi sinir sistemi hastalıkları ), KİREÇLENME; (El, ayak,kalça,diz), MOBİLİZASYON, ROMATİZMAL HASTALIKLAR.

 • Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon (Edirne 2007-2011),
 • Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi (Antalya 1992-1998),
 • Medikal Ozon >Tedavisi (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2018),
 • Mezoterapi (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2018),
 • Akupunktur (Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2016),
 • Fitoterapi (Şifalı bitkilerle tedavi-Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2016),
 • Hacamat (Kupa-Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi 2016),
 • Kinesioteyping (Fizik Tedavi Kongre),
 • Manuel Terapi (Fransa-Marc Mezzone),
 • Eklem Ultrason Kursu (Fransa-Antalya Campinject),
 • Eklem Enjeksiyonları (Antalya-Campinject),
 • PRP uygulama eğitimi (Balıkesir),
 • Kozmetik Akupunktur Eğitimi (Mei-zen protokolü Martha Lucas),
 • Anadolu Üniversitesi Sağlık Kurumları İşletmeciliği (Eskişehir 2012-2014),
 • Karşıyaka Lisesi (İzmir),
 • Cumhuriyet Fen Lİsesi (Dİyarbakır),
 • Cumhuriyet Ortaokulu (Bergama-İzmir),
 • Ulubatlı Hasan İlkokulu (Bergama-İzmir)
 • 2007 – 2011 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP DOKTORU EĞİTİM KLİNİĞİ

 • 2011 – 2013 EDİRNE DEVLET HASTANESİ FİZİK TEDAVİ VE REHABİLİTASYON UZMANI

 • 2013 – 2018 İNEGÖL DEVLET HASTANESİ FİZİK TEDAVİ VE REHAB. AKAPUNKTUR, KUPA TERAPİ

 • 2018 – 2020 KENDİ KLİNİĞİ / SAÇ PRP, MEZOTERAPİ UYGULAMALRI CİLT PRP, BOTULİNUM UYGULAMALRI

 • 2020…… BURTOM KONUR TIP MERKEZİ

 • Türkiye Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Derneği
 • Türk Tabipler Birliği

FİZİK TEDAVİ HASTALIKLAR

Omurilik Kireçlenmesi, Omuz Sakatlıkları, Poliartrit, Karın Kası Yırtılması, Refleks Sempatik Distrofi, Psödoartroz, Bel Gevşekliği, Kalça Sıkışması, Kas İskelet Sistemi Hastalıkları, Uyuşma, Diz Hastalıkları, Trendelenburg Yürüyüşü, El Hastalıkları, Kalsifik Tendinit, Fibrozit, Disdiadokinezi, Sırt Dikeni, Kienböck, Kuğu Boynu Deformitesi, Slap Lezyonu, Dirsek Kırığı, Hipoksik İskemik Ensefalopati, Kemik Hastalıkları, Juvenil Romatoid Artrit, Ön Çapraz Bağ Kopması, Lomber Spondiloz, Ayak Hastalıkları, Bağ Dokusu Hastalıkları, Omuz Düşüklüğü, Bel İncinmesi, Kubital Tünel Sendromu, Golfçü Dirseği, Eklem Hastalıkları, Bacak Şişmesi, Leğen Kemiği Ağrısı, Sağ Bacak Uyuşması, Düz Kafa Sendromu, El Ağrısı, Sudeck Atrofisi, Tarlov Kisti, Ayak Bileği Şişmesi, Hemiparezi, Miyofasiyal ağrı sendromu, Ayak Uyuşması, Bilek Burkulması, Omurga Ağrısı, Spor Sakatlıkları, Spastisite, Dizde sıvı kaybı, Çekiç parmak, Rijidite, İntraserebral Kanama, Dizartri, Kronik Hastalıklar, Bilek Ağrısı, Plantar fasiit, Piriformis sendromu, Sakroileit, Eklem faresi, Baldır Ağrısı, Duruş bozukluğu, Bel düzleşmesi, Kemik iliği ödemi, Bel tutulması, Gonartroz, Kas erimesi, Donuk omuz, Paget hastalığı, Boyun kireçlenmesi, Guillain barre sendromu, Eklem ağrıları, Kramp, Ayak ağrısı, Tetik parmak, Fıtık, Kas yırtılması, Ganglion kisti, Bel kayması, Topuk ağrısı, Osteoartrit, Tenisçi dirseği, Fil hastalığı, Romatizma, Miyalji, Kemik erimesi, Siyatik, Diz ağrısı, Boyun ağrısı, Omuz ağrısı, Boyun tutulması, Menisküs, Ayak Tabanı Ağrısı, Kuyruk sokumu ağrısı, Serebral palsi, Bel ağrısı, Boyun fıtığı, Bel fıtığı, Sma hastalığı, Gut hastalığı, Fibromiyalji

FİZİK TEDAVİ İLGİ ALANLARI

Elektronörofizyoloji, Bel Fıtığında Ozon Tedavisi, Hemipleji Rehabilitasyonu, Kraniosakral Terapi, El Rehabilitasyonu, Magnetoterapi, Kupa Tedavisi, Kısa Dalga Diatermi, Yürüme Analizi, Parafin Banyosu, Dorn Terapi, Lokomat, Brunnstrom, Fabere Testi, Enfraruj, Klinik Pilates, Schober Testi, Frenkel Egzersizleri, Konservatif Tedavi, Elektroterapi, Rom Egzersizleri, Traksiyon, Kinezyoloji, Kemik Ölçümü, Medikal Masaj, Mobilizasyon, Hidroterapi, Kuru İğne Tedavisi, Lenf Drenaj, Osteopati, Terapi, TENS Cihazı, Kayropraktik, Proloterapi, Nefes Egzersizleri, Manuel Terapi, Rehabilitasyon, Fizik Tedavi, Kegel Egzersizi, Ultrason, Akupunktur, Kök Hücre Tedavisi

Fiziksel tıp ve rehabilitasyon (eskiden fizik tedavi ve rehabilitasyon; kısaltılmış olarak FTR), temelde kas-iskelet sistemi hastalıklarının tanısı, konservatif (cerrahi dışı) tedavisi ve rehabilitasyonunu konu edinen bir tıbbi uzmanlık dalıdır. Bununla birlikte, yalnız kas-iskelet sistemi değil, diğer sistemlere ait doğumsal ya da edinilmiş hastalıklara bağlı fizyolojik ya da anatomik yetersizlikler de bu dalın alanına girer. Dolayısıyla FTR, her yaştan hastada; ağrı, işlev kaybı, yaşam kalitesinde bozulma ve bağımlılık nedeni olan nörolojik, ortopedik, romatizmal ve kardiyopulmoner hastalıkların birincil ya da destekleyici tedavisi ile uğraşır.

Ağrı Problemleri
Boyun, bel, sırt, ayak, diz vb. vücutta bulunan kas ve iskelet sisteminde oluşan ağrılar fizik tedavi ve rehabilitasyon yöntemleri ile tedavi edilebilmektedir. Hastalık veya travmaya bağlı doku hasarı ile oluşan yani akut ağrılar bu birimin uzmanlık alanında bulunmaktadır. Nörolojik ya da psikolojik olarak sürekli devam eden kronik ağrılar ise uzun soluklu bir tedavi sürecine girmektedir.
Spor Yaralanmaları
Kas zedelenmeleri, menisküs, kırık ve diğer spor yaparken meydana gelen yaralanmalar cerrahi olarak tedavi edilebileceği gibi fizik tedavi ve rehabilitasyon ile de eski haline getirilebilmektedir. Hastanın, ameliyat olması gerekiyorsa da fizik tedavi bu süreçten sonra önem arz etmektedir. Sorunlu olan bölgenin tekrardan eski sağlığına kavuşması için doktor kontrolünde egzersizlerini yapması ve aksatmaması gerekmektedir.
Parkinson
Özellikle ileriki yaşlarda görülen Parkinson hastalığı, dopamin hücrelerinin azalması sonucu meydana gelmektedir. Nöroloji uzmanı kontrolünde kullanılan ilaçların yanı sıra hastanın düzenli olarak egzersiz yapması da gerekmektedir. Ellerde titreme, yürüme güçlüğü, konuşma bozukluğu vb. belirtileri bulunan bu hastalığa uygulanacak fizik tedavi ve rehabilitasyon ile hastanın hareket kabiliyetinin artması ve yaşam kalitesini yükseltmesi amaçlanmaktadır.
Romatizmal Hastalıklar
Kas, eklem ya da kemiklerin etrafında hissedilen ağrı ya da acıları tanımlamak için kullanılan romatizma, tek bir hastalık değildir. Romatizma içerisinde yüzlerce hastalık bulunmaktadır. İltihaplı ve iltihapsız romatizmaların içerisinde kemik erimesi, eklem romatizması, topuk dikeni, tenisçi ve golfçü dirseği, kalsifik tendinitler,kireçlenmeler , omuz sıkışma sendromları, omuz kas yırtıkları, yumuşak doku romatizması, gut hastalığı, Akdeniz ateşi, bağ dokusu hastalıkları, romatoid artrit, akut eklem romatizması gibi çeşitli hastalıklar yer almaktadır. Şişlik, eklemi kullanmada zorluk, sürekli ağrı, sıcaklık artışı ya da kızarıklık romatizmal hastalıkların belirtileri arasındadır. Hastalığın şiddetine göre ilaç kullanabileceği gibi birçok romatizmal hastalıklar fizik tedavi ve rehabilitasyon ile tedavi edilmektedir.
İnme
Beyin damarlarında meydana gelen hasardan sonra ortaya çıkan inmede, hasta vücudunun belirli bir kısmında hareket kabiliyeti kısıtlanmaktadır. Fizik tedavi ve rehabilitasyon; hastanın iyileşme sürecini hızlandırmak, kendi ihtiyaçlarını karşılayacak duruma getirmek, sosyal yaşantısına geri döndürmekte önemli bir tedavi yöntemidir.
Kırıklar
Burkulma, kırık ya da çıkıklarda hastada çeşitli şikayetler görülmektedir. Hareket edememe, şişlik, ağrı, morarma gibi belirtiler sonrasında hasar alan bölge alçı ile tedavi edilebileceği gibi kimi zaman cerrahi müdahale de uygulanabilmektedir. Hasarlı bölgenin bu yöntemler ile tedavisinden sonra ise fizik tedavi ve rehabilitasyon alması gerekmektedir. Uzun süre hareketsiz kalan bölgelerde kas zayıflı ve güçsüzlüğü meydana geldiğinden dolayı yapılacak egzersizler ve farklı yöntemler ile hastanın eski sağlığına kavuşması sağlanmaktadır.
Boyun ve Bel Fıtığı
Omurlar arasında yer alan disklerin bütünlüğünü kaybetmesi fıtığa yol açar. Boyun ve bel bölgesinde meydana gelen bu fıtıklar yanlış hareket, travma, kaza, kireçlenme ve stresten dolayı oluşmaktadır. Yaş ilerledikçe ortaya çıkan kemik güçsüzlüğü, fazla kilo almak ve gebelik de fıtığın diğer sebepleri arasında gösterilmektedir. İlaç tedavisinin yanı sıra fizik tedavi ve rehabilitasyon fıtıklarda oldukça kullanılan bir tedavi yöntemidir. Ancak bu yöntemler hastalığın seviyesine göre değişmektedir. İlerleyen fıtıklar kimi zaman cerrahi operasyonlar ile tedavi edilmektedir.
Lenfödem
Lenfödem doğuştan (primer) veya sonradan edinilen (sekonder) lenf sıvısının doku içinde anormal toplanması ve lenf sisteminde meydana gelen yetersizlik sonucunda sıvı birikimidir.Bu durumda manuel lenf drenajı , fizik tedavi ve rehabilitasyon bölümünün diğer uygulama alanları arasındadır.Manuel lenf drenajı ile, sıvı akışı yavaşlamış lenf yolları aktif hale getirilerek, lenfatik sistemin yeniden çalışması sağlanır. Sonrasında bandajlama yöntemi uygulaması yapılır. Gereken durumlarda bası giysisi uygulanabilir. Manuel lenf drenaji klasik masaj ile karıştırılmamalıdır, bu drenajın özgün uygulama teknikleri vardır ve bu konuda eğitim almış fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.