loader image
Dyt. Ebru KOLCU
Beslenme ve Diyet (Diyetisyen)

Dyt. Ebru KOLCU

Beslenme ve Diyet / Diyetisyen

Dyt. Ebru KOLCU

BURTOM KONUR CERRAHİ TIP MERKEZİ
Dyt. Ebru KOLCU
Ebru KOLCU Diyetisyen
Ad ve Soyad : Dyt. Ebru KOLCU
Unvan : Diyetisyen
Klinik : Beslenme ve Diyet
Merkez : Burtom Konur Cerrahi Tıp Merkezi
E-Posta : ebru.kolcu@burtom.com.tr
Yabancı Dil : 🇬🇧 İngilizce

1995 YILI BURSA DOĞUMLUYUM. İLK ÖĞRETİM VE LİSE EĞİTİMİMİ BURSA DA TAMAMLADIKTAN SONRA 2013 YILINDA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ BESLENME VE DİYET BÖLÜMÜNDE LİSANS EĞİTİMİNE BAŞLADIM. AYNI ZAMANDA  2015 – 2017 YILLARI ARASINDA ANADOLU ÜNİVERSİTESİ’NDE (AÖF) SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMECİLİĞİ BÖLÜMÜ’NÜ OKUDUM. 2017 YILINA KADAR ÇEŞİTLİ EĞİTİM VE SEMİNERLERDE AKTİF OLARAK ROL ALDIKTAN SONRA TRAKYA ÜNİVERSİTESİ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ YETİŞKİN, PEDİATRİ ALANINDA STAJIMI TAMAMLAYIP, AİLE SAĞLIĞI MERKEZİNDE Kİ STAJIN ARDINDAN “ ORTOROZUYO NERVOZA” ÜZERİNE YAZARAK MEZUNİYETE HAK KAZANDIM. 2018 YILINDAN İTİBAREN BURTOM KONUR CERRAHİ TIP MERKEZİ’NDE ÇALIŞMAYA DEVAM EDİYORUM.

ÖZEL EĞİTİM VE SERTİFİKALAR

 • 2.Trakya Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Sempozyumu
 • ISO 22000:2005 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi Temel Bilgilendirme ve İç Denetçi
 • Çocuk Hastalıklarında Beslenme Sempozyumu
 • Egzersiz ve Beslenme Söyleşisi
 • Güncel Yaklaşımlarda Beslenme Sempozyumu
 • Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Günleri VI. Mezuniyet Sonrası Eğitim Kursu
 • 2013 – 2017 TRAKYA ÜNİVERSİTESİ
 • 2015 -2017 ANADOLU ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK KURUMLARI İŞLETMENLİĞİ
 • 2018 – Halen Burtom Konur Cerrahi Tıp Merkezi

   

 • 2017 – Binevler Aile Sağlığı Merkezi, staj

   

 • 2016 – 2017 Trakya Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi, staj

   

 • 2015 – Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi, staj

BESLENME VE DİYET İLGİ ALANI

TİP 1 VE TİP 2 DİYABETTE BESLENME TAKİBİ, HİPERTANSİYON VE BESLENME, KALP VE DAMAR HASTALIKLARINDA BESLENME, HİPERKALEMİ VE BESLENME, GEBELİK VE EMZİRME DÖNEMİNDE BESLENME, ÇOCUKLUK ÇAĞI OBEZİTESİ, KARACİĞER HASTALIKLARINDA BESLENME, BÖBREK HASTALIKLARINDA BESLENME, GUT HASTALIĞI VE BESLENME ÖNERİLERİ, VEJETERYAN BESLENMESİ, SPORCU BESLENMESİ, KİLO YÖNETİMİ / OBEZİTE.

Kişilerin bireysel düzeyde optimal beslenmesine, çeşitli beslenme gereksinimlerinin rol aldığı bir dengeye bağlı olduğu fikrine dayanır. Biri için iyi olan bir tedavi yöntemi bir diğeri için aynı oranda yararlılık göstermeyebilir. Siz, sindirim sistemi veya bağırsak sorunlarınızın üstesinden gelmek, yaşadığınız hormonal problemlere bağlı diyet tedavisi almak, kronik hastalıklarınızı yenmek yada belirli bir kilo hedefiniz olduğu için çalışma kararı almış olabilirsiniz. Amacım tüm bireysel ihtiyaç ve hedefleriniz doğrultusunda sağlığınızı koruyarak size yardımcı olabilmektir.

Ağırlık Yönetimi
Kilo almak veya kilo vermek istiyorsunuz, ancak nasıl bir yol izlemeniz gerektiği konusunda yeteri kadar bilgiye sahip değilsiniz veya bu konuda bir uzmanın desteğine ihtiyacınız var ise ağırlık yönetimi hizmetimiz tam size göre. Bu hizmetimiz ile hem gerçekçi, hem de hedeflediğiniz kilo değerini profesyonel bir destek ile ulaşabilirsiniz.

Yeme Bozuklukları ve Beslenme Tedavisi
Yeme Bozuklukları tedavisi Psikolog ve Diyetisyen iş birliği ile yürütülen bir koordine tedavi çalışmasıdır. Tedavi yaklaşımında bulunan hastalıklar arasında; Anoreksiya Nervoza, Bulimia Nervoza, Ortoreksiya, Gece Yeme Sendromu ve Binge Eating (Tıkınırcasına Yeme) sendromları yer alır. Beslenme bozukluğu tespit edildikten sonra kilo denetimi adına Diyet Uzmanı, psikolojik destek adına Psikolog ile tedavi sürecine girilir.

Kronik Hastalıklarda Beslenme Tedavisi
Hiperkolesterol, Hipertansiyon, İnsülin Direnci, Tip 2 Diyabet, Gut, Reaktif Hipoglisemi, Karaciğer ve Böbrek Fonksiyonlarında Bozukluklar…Kronik hastalıkların kan tetkikleri yaparak tespit edilmesi, Dahiliye Uzmanı ve Diyetisyen eşliğinde Kronik Hastalıkların yarattığı komplikasyonları minimum seviyeye indirmek veya ortadan kaldırmak adına uygulanan tedavi yöntemidir.

Sindirim Sistemi Bozuklukları
Konstipasyon (Kabızlık), Diyare (İshal), İBS (İrritable Barsak Sendromu), Reflü, Ülser, Gastrit, Spastik Kolon, Kısa Barsak Sendromu, Çölyak, Laktoz İntoleransı, Sindirim sistemi bozukluklarına bağlı yaşanılan besin intoleranslarına uygulanan beslenme tedavisini içerir.

Polikistik Over Sendromu ve Diğer Hormon Bozuklukları Tedavisi
Tüm hormon bozukluklarında doğru beslenme yöntemlerini içerir. Tedavi sürecine başlanmadan kişinin tüm kan tetkikleri incelenir. Hormon tedavilerinde Diyetisyen ve Endokrinolog ile koordine yürütülen tedavi sürecine girilir. Hormon bozukluklarında kilo verme hızı sağlıklı bireylere oranla yavaşlama gösterir. O sebeple tedavi süresinde kişinin diyet uzmanından destek alması önemlidir.

Pediatrik Beslenme
65 yaş ve üzeri bireylerin sağlıklı beslenmek, osteoporoz, kemik erimesi vb. hastalık süreçlerine girmeden önleme, girdiyse tedavi planı oluşturulmasını içeren hizmet birimidir. Özellikle menapoz sonrası artan yağ dokusu ve kilo artışını dengede tutmak, malnutrisyon oluşursa uygun tedavi planı oluşturmak, hastalıklardan korunmak adına bu süreçte Diyet Uzmanına başvurulması önemli değer taşımaktadır.

Gıda Alerjisi
Gıda intolerans testi uygulanarak besin alerjileri veya intoleransları tespit edilir, bu besinlerin girilen diyet tedavisi süresince günlük beslenmeden çıkarılıp yerine farklı besinlerin tercih edilmesi ile intolerans veya alerjinin tedavi edilmesidir.

Sporcu Beslenmesi
Sporcu diyetleri, kilo yönetimi için uygulanan beslenme programlarından farklı bir süreç içerir. Yapılan spora uygun, bireysel ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak hesaplanan karbonhidrat, yağ, protein miktarlarına uygun olarak bir beslenme programı planlanır. Tüm profesyonel ve amatör sporcular adına bu hizmet verilmektedir. Beslenme programının amacı ise; yapılan sporun verimliliğini maksimum seviyeye taşımak ve sakatlık risklerini minimum seviyeye indirmektir.

Gebe ve Emziklilik Beslenmesi
Sevgili annelerimizin girdiği bu önemli süreçte bir uzman yardımı almak, gebelik ve emziklilik sürecini daha rahat atlatmaya, gebelikte oluşabilecek anne ve bebek açısından risk içerebilen hastalıkların önlenmesinde büyük önem taşımaktadır.

Vejeteryan ve Vegan Beslenme
Ülkemizde ulaşılabilirlik ve uygulanabilirlik açıdan seçenek imkanı sınırlı olan bu beslenme grubu adına üretilen özel tarifler ve beslenme programlarını içerir. Girilen süreçte vejeteryan veya vegan beslenme biçiminde olan tüm kişilerin kan tetkikleri yapılır ve vitamin, mineral eksikliği yaşanırsa ek besin ve diyet destekleri sağlanarak kişilerin yaşam kalitesinin yüksek seviyede tutulması hedeflenir.

Bariatrik Cerrahi Operasyonlarında Beslenme
Mide küçültme ameliyatları sonrası geçirilen süreçte diyetisyen yardımı alarak kilo vermeye devam edilir. Verilen kiloların devamının sağlanması ve sürdürülebilmesi için kişilerin beslenmeyi iyi öğrenmesi gerekir. Küçülen mide kapasitesini zorlamamak, bu tedavi sürecinin en önemli aşamasıdır. Öğrenim süreci, bir alışkanlık halini alana kadar diyet uzmanından yardım almak geçirilen mide küçültme ameliyatının etkinliğini sürdürmede temel faktördür.

Yemek Planlama, Hazırlama ve Sağlıkllı Pişirme Stratejileri
Sağlıklı beslenme mutfakta başlar. Mutfağınızda yapacağınız ufak dokunuşlar ile beslenme alışkanlıklarınızı düzenleyebilir, sağlıklı pişirme ilkelerini, doğru zamanda doğru alışveriş yapmayı öğrenebilir ve bu davranış değişikliklerini tüm hayatınıza yayabilirsiniz. Sizde yarattığı farkındalık dışında yaşam kalitenizin yükselmesine de olanak sağlayabilirsiniz.

Kilo Koruma Programları
Kilo Koruma Programı, sağlanan ağırlık yönetimi sonunda ömür boyu kazanmanız gereken beslenme alışkanlıklarının bütünüdür. Bu programda elinizde bir diyet listesi olmadan hayatınızı nasıl idame ettirebileceğiniz öğretilir ve görüşülen her seansta diyetisyeniniz tarafından sizlere beslenme eğitimleri verilir, bu şekilde kazanılan beslenme alışkanlıklarının hayat boyu sürmesi sağlanır.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   Ticari Elektronik İleti Onay Metni

   advanced divider
   Tanıtım ve Pazarlama İçerikli Ticari Elektronik İleti Gönderimi İçin Kişisel Verilerin İşlenmesine Yönelik Aydınlatma Metninde yer alan bilgilendirme doğrultusunda; BURTOM SAĞLIK GRUBU, topluluk şirketleri ve iştirakleri tarafından pazarlama ve tanıtım amaçlarıyla tarafınıza ticari elektronik ileti gönderilmesine onay veriyor musunuz?
    
   Dilediğiniz zaman tamamen veya kanal bazında, veri, ses, görüntü vesair her türlü ileti gönderimini reddetme hakkına sahipsiniz.
   Ticari elektronik ileti gönderimine onay verseniz dahi dilediğiniz zaman, hiçbir gerekçe belirtmeksizin iletileri almayı reddedebilirsiniz. Ret bildiriminizi burtom.com web sitesi üzerinden kolay ve ücretsiz bir şekilde yapabilir veya İYS İleti Yönetim Sistemi üzerinden ticari ileti gönderilmesini reddedebilirsiniz.

   BURTOM SAĞLIK GRUBU

   KVKK Bilgi Talep Formu / Başvuru Formu

   advanced divider

    Şirketimiz ile olan ilişkinizi belirtiniz. (Ziyaretçi, iş ortağı, çalışan adayı, eski çalışan, kiracı, kiracı adayı gibi)

    Şirket tarafından başvurunuza verilecek yanıtın tarafınıza bildirilme yöntemini seçiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.

    BURTOM SAĞLIK GRUBU

    Tıp Merkezlerimizdeki doktorlarımızı görüntüleyip; takvimden istediğiniz tarih ve saati seçerek hızlı randevu alabilirsiniz.